Czym jest przepuklina pachwinowa? Objawy, diagnostyka, leczenie

Przepuklina pachwinowa to jedna z częściej występujących przepuklin brzusznych. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Jej powstawaniu sprzyja m.in. nadmierna masa ciała, przewlekły kaszel oraz zaparcia. Leczeniem przepukliny pachwinowej zajmuje się chirurg.

Przepuklina pachwinowa dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Początkowo nie daje żadnych objawów, ale wraz z zaawansowaniem wybrzuszeniu pojawia się ból i uczucie przeszkody w pachwinie. Sprawdź, jakie są rodzaje przepuklin pachwinowych, jak lekarz stawia rozpoznanie i na czym polega leczenie takich zmian.

 

 

Czym jest przepuklina pachwinowa?


Przepuklina pachwinowa to patologiczna zmiana w okolicach pachwiny, polegająca na uwypukleniu zawartości jamy ciała przez miejsce o obniżonej odporności. W ten sposób powstaje wyczuwalne pod skórą wybrzuszenie. W zależności od charakteru zmiany wyróżnia się:

  • przepuklinę pachwinową skośną (tzw. boczną) – umiejscowiona jest bocznie względem naczyń nabrzusznych dolnych i przebiega przez kanał pachwinowy;
  • przepuklinę pachwinową prostą (tzw. przyśrodkową) – umiejscowiona przyśrodkowo względem naczyń nabrzusznych dolnych, nie przechodzi przez kanał pachwinowy, tylko wydobywa się od razu z jamy brzusznej;
  • przepuklinę kombinowaną – zmiana o charakterze mieszanym, zawiera komponenty wyżej wymienionych przepuklin.

 

Przyczyny powstania przepukliny pachwinowej


Przepukliny pachwinowe mogą pojawić się w każdym wieku. Najwięcej ich przypadków obserwuje się u osób w podeszłym wieku, u których mięśnie brzucha są osłabione. Czynniki sprzyjające powstaniu przepukliny pachwinowej to m.in.:

  • nadmierna masa ciała;
  • przewlekły kaszel;
  • przewlekłe zaparcia;
  • ciężka praca fizyczna;
  • przerośnięta prostata;
  • uraz.

Poza przepuklinami nabytymi istnieją również przepukliny pachwinowe wrodzone, które są konsekwencją niewłaściwego rozwoju zarodka. W przeważającej większości dotyczy to chłopców i jest wynikiem niedomknięcia uchyłka otrzewnej podczas zstępowania jąder do moszny.

Zobacz także: Co może oznaczać ból brzucha?

 

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej?


Przepuklina pachwinowa na początkowym etapie ma bezobjawowy przebieg. Dolegliwości pojawiają się wraz z rozwojem choroby. Do typowych objawów przepukliny pachwinowej należy:

  • uwypuklenie w pachwinie o miękkiej strukturze, które staje się bardziej widoczne podczas sytuacji powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (np. w czasie kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, śmiechu);
  • ból w okolicy pachwiny, który nasila się szczególnie po wysiłku fizycznym, a w ciężkich przypadkach promieniuje do podbrzusza;
  • zaparcia;
  • odczuwanie ciężaru lub wrażenie przeszkody w obrębie pachwiny.

Objawy przepukliny pachwinowej mają z reguły łagodny charakter. Jednak w sytuacji, gdy naczynia krwionośne, które zaopatrują tkanki obecne w przepuklinie, są uciskane, dochodzi do zaburzeń ukrwienia, jak również odżywienia i dotlenienia, w efekcie czego rozwija się martwica. To tzw. uwięźnięcie przepukliny, któremu towarzyszą takie objawy jak:

  • nasilenie dolegliwości bólowych;
  • ocieplenie i zaczerwienienie skóry okolicy pachwiny; 
  • niemożność oddania stolca;
  • nudności i wymioty;
  • gorączka.

Uwięźnięcie przepukliny pachwinowej to wskazanie do nagłej pomocy medycznej i interwencji chirurgicznej.

Zobacz także: Jak zdiagnozować przepuklinę brzuszną? Sposoby diagnostyki

 

Do jakiego lekarza się zgłosić? Rozpoznanie przepukliny pachwinowej


Z podejrzeniem przepukliny pachwinowej pacjent powinien się zgłosić do lekarza rodzinnego, który na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje go do chirurga. Diagnostyka przepukliny pachwinowej zaczyna się od wywiadu z pacjentem i badania przedmiotowego, które wykonywane jest w pozycji stojącej.

Jako następne zlecane są badania obrazowe. Podstawę stanowi USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala na ocenę rozmiaru i rodzaju przepukliny oraz jej zależności względem okolicznych struktur.

Przy niepewności diagnostycznej zlecona może zostać tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Rzadziej wykonywana jest herniografia. Wskazanie do niej to ujemny wynik w USG i rezonansie magnetycznym. Choremu w znieczuleniu miejscowym podaje się dootrzewnowo środek cieniujący. Następnie pacjent przyjmuje pozycję leżącą na brzuchu, z głową i tułowiem znajdującymi się wyżej od nóg. Obecność środka cieniującego w okolicy pachwiny świadczy o przepuklinie.

 

Zobacz także: Perforacja jelita – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 

Leczenie przepukliny pachwinowej


Nie ma możliwości farmakologicznego leczenia przepukliny pachwinowej. Jeśli zmiana jest niewielka i bezobjawowa, zaleca się obserwację. Zachowawczo można stosować pasy przepuklinowe pachwinowe, które chronią osłabione tkanki i zapobiegają przesuwaniu się organów wewnętrznych.

W pozostałych przypadkach wykonuje się zabieg operacyjny. Jego celem jest zlikwidowanie przepukliny i wzmocnienie tkanek. Operacja przepukliny pachwinowej może mieć charakter tradycyjny lub laparoskopowy, który wybiera się częściej z uwagi na mniejszą inwazyjność i ryzyko powikłań, jak również szybszą i łagodniejszą rekonwalescencję. Klasyczną operację przepukliny pachwinowej najogólniej przedstawić można w następujący sposób: nacięcie skóry i tkanek, dotarcie do kanału pachwinowego, odprowadzenie worka przepukliny do jamy brzusznej, zabezpieczenie ściany kanału pachwinowego, zszycie tkanek.

Z kolei laparoskopowe leczenie przepukliny pachwinowej wymaga wykonania kilku niespełna dwucentymetrowych nacięć, którymi wprowadza się instrumenty chirurgiczne. Zabieg może być wykonywany różnymi metodami, w tym m.in. operacji przezbrzusznej przedotrzewnowej (TAPP), laparoskopowej metody śródotrzewnowej (IPOM), endoskopowej operacji zewnątrzotrzewnowej (TEP). Operacja przepukliny jest wykonywana w trybie planowym. Wyjątek stanowi zabieg usunięcia przepukliny uwięźniętej, który wykonuje się w trybie pilnym.

Umów online na Portalu Pacjenta

Bibliografia
1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, Kraków 2017.
2. D. Janczak, Przepuklina, „Chirurgia po Dyplomie” 2017, nr 1. Online: https://podyplomie.pl/chirurgia/25148,przepuklina [dostęp: 15.12.2022].
3. K. Mitura, M. Smietański, S. Kozieł, Factors influencing inguinal hernia symptoms and preoperative evaluation of symptoms by patients: results of a prospective study including 1647 patients, „Hernia” 2018, t. 22, nr 4, s. 585–591.
4. M. P. Simons, M. Śmietański, H. J. Bonjer i wsp., Międzynarodowe wytyczne leczenia przepuklin pachwiny, European Hernia Society, 2019.

Umów się na wizytę

Badanie płatne


Badanie NFZ

22 880 90 80


Badanie
w ramach abonamentu