Tomografia komputerowa

Tomografia płuc – rodzaje i wskazania do badania

Tomografia klatki piersiowej, a szczególnie płuc, to jedno z najnowocześniejszych badań obrazowych. Służy do oceny miąższu tego organu. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w początkowym stadium choroby. Badanie zaleca się też nałogowym palaczom, u których zmiany w płucach na obrazie rentgena są słabo widoczne.

Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej płuc i diagnostyce po COVID-19

Badania i obserwacje pokazują, że COVID-19 często nie kończy się z chwilą ustania gorączki, kaszlu, zaburzeń smaku i węchu, czy innych charakterystycznych objawów. Coraz więcej osób przechodzi tzw. „long COVID-19”, obejmujący różnego typu powikłania, głównie dotyczące układu oddechowego i problemów z wydolnością oddechową, które najczęściej są wynikiem przebytego zapalenia płuc.

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są bardzo dokładnymi badaniami obrazowymi o szerokim zastosowaniu w medycynie. Dzięki nim możliwa jest diagnostyka wielu schorzeń, monitorowanie ich przebiegu oraz dobór odpowiednich metod terapeutycznych. Pomimo cech wspólnych między badaniami jest kilka znaczących różnic. Na czym polegają?

Tomografia głowy – na czym polega?

Tomografia komputerowa głowy: po co ją wykonywać, czy jest badaniem bezpiecznym, jak długo trwa? Te pytania z pewnością zadaje sobie każdy pacjent, kierowany na tomografię. Przed zgłoszeniem się na procedurę warto więc rozwiać wątpliwości na ten temat.

Tomografia brzucha – informacje dla pacjenta

Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej jest badaniem obrazowym, które dzięki wy-korzystaniu promieniowania rentgenowskiego pozwala uzyskać dokładny obraz jamy brzusznej pacjenta. Dowiedz się, kiedy wskazana jest procedura i jak przebiega.