Rezonans magnetyczny

Na czym polega rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Rezonans magnetyczny to kompleksowa i nieinwazyjna metoda obrazowania jamy brzusznej. Badanie to pozwala wykryć zmiany nowotworowe, torbiele, stany zapalne, naczyniaki, polipy czy ropnie.

Co to jest rezonans magnetyczny głowy? Kiedy go wykonać?

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które wykonuje się przy podejrzeniu udaru, w diagnostyce bólów głowy, w chorobach neurodegeneracyjnych, w celu wykrycia przyczyny padaczki i w wielu chorobach neurologicznych. Dowiedz się, jak przygotować się do badania i dlaczego warto wybrać tę metodę diagnostyczną.

Rezonans magnetyczny miednicy – wskazania. Co obejmuje, ile trwa i jak przebiega?

Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej i większej wykonuje się w celach diagnostycznych, dotyczących dysfunkcji obszaru układu moczowo-płciowego, a czasem też pokarmowego. Badanie może trwać nawet 70 minut, w jego przebiegu wskazane jest pozostać w bezruchu.

Rezonans magnetyczny stawów - jak przebiega badanie i kiedy je wykonać?

Rezonans magnetyczny pozwala na zobrazowanie wszystkich tkanek, znajdujących się w obrębie kończyn oraz stawów ludzkich. Wykonanie tego badania zalecane jest zwłaszcza po urazach, ale umożliwia również zaobserwowanie nieprawidłowości w stawach nierozpoznanych podczas innych procedur diagnostycznych, zdiagnozowanie procesów chorobowych lub wykrycie schorzeń o jeszcze nieodczuwalnych dla pacjenta skutkach.

Rezonans (MRI) kręgosłupa - jak przebiega badanie i jak się przygotować?

Ból kręgosłupa to dolegliwość pojawiająca się współcześnie coraz częściej, nawet u osób młodych. Aby właściwie postawić diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające poważniejszym schorzeniom, lekarze kierują pacjentów na rezonans magnetyczny kręgosłupa. Jak wygląda bada-nie, jak należy się do niego przygotować, jaki jest jego czas trwania i gdzie można je wykonać?

Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny uznawany jest współcześnie za jedno z najbardziej precyzyjnych i najbezpieczniejszych badań obrazowych, które umożliwiają postawienie diagnozy w przypadku wielu patologii, chorób i urazów ludzkiego ciała. Czy jednak mogą poddawać mu się kobiety w ciąży, która jest wyjątkowym czasem dla nich samych i płodu? Rezonans magnetyczny a ciąża – warto wiedzieć, jaki wpływ ma tego typu badanie na zdrowie kobiet w ciąży i dzieci.

Rezonans magnetyczny – jaka jest różnica między aparatem 1,5 T a 3 T?

Rezonans magnetyczny (RM, MRI) to nowoczesne, bardzo dokładne badanie obrazowe, które umożliwia zbadanie właściwie wszystkich struktur organizmu. Dzięki niemu wykrywane są nowotwory, stany zapalne, zwyrodnienia. Do jego przeprowadzenia mogą jednak służyć aparaty, które nieco różnią się właściwościami – często spotykamy się z określeniami „1,5 T” i „3 T”. Na czym polega różnica między nimi?

Rezonans magnetyczny – czym jest i jak przygotować się do badania?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które umożliwia uzyskanie obrazów przekroju ciała bez udziału promieniowania jonizującego. Metoda ma opinię bezpiecznej i skutecznej w diagnostyce wielu schorzeń. Jakie są wskazania do rezonansu i czy procedura wymaga specjalnych przygotowań?