Jak przebiega USG węzłów chłonnych? Kiedy trzeba je wykonać?

USG węzłów chłonnych to diagnostyczne badanie obrazowe. Wykonuje się je przy podejrzeniu nieprawidłowości w wielkości oraz strukturze miąższu węzłów, co pozwala ustalić rozpoznanie i wdrożyć leczenie. Dowiedz się, jak przebiega i które węzły można zbadać z jego pomocą.

Aby wykonać USG węzłów chłonnych, nie potrzeba żadnego przygotowania. Lekarz może przeprowadzić badanie o dowolnej porze dnia, a wyniki są dostępne od razu. Warto je skonsultować ze specjalistą, który zlecił konieczność wykonania ultrasonografii. Wszelkie nieprawidłowości mogą być wskazaniem do poszerzenia diagnostyki o inne metody, jeśli obraz USG budzi jakiekolwiek wątpliwości.

 

Rodzaje oraz rola węzłów chłonnych w organizmie człowieka


Węzły chłonne to część układu limfatycznego człowieka. Choć znajdują się niemal na całym ciele, to znaczna ich część jest umiejscowiona pod pachami, w pachwinach oraz w okolicy szyi i żuchwy. Chronią one organizm człowieka przed patogenami. Połączone z naczyniami chłonnymi, wychwytują chorobotwórcze drobnoustroje, więc są odpowiedzialne za odporność.

Węzły chłonne są zlokalizowane na całym ciele, lecz wśród tych najliczniejszych wyróżniamy:

  • węzły pachwinowe,
  • węzły pachowe,
  • węzły zauszne,
  • węzły podżuchwowe,
  • węzły szyjne.

Bardzo często bada się również węzły znajdujące się nad i pod obojczykami.

 

Jak wygląda początkowe badanie węzłów chłonnych? Wskazania do wykonania USG


Węzły chłonne to niewielkie struktury, dlatego nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu nie zawsze da się ocenić gołym okiem. Czasem, gdy są znacznie powiększone, można dokonać oceny podczas badania przedmiotowego. Gdy jest to niemożliwe, lekarz kieruje pacjenta na badania obrazowe, np. na ultrasonografię. USG zleca się także, gdy:

  • chory odczuwa ból w okolicy węzłów chłonnych,
  • konsystencja węzła budzi niepokój,
  • pacjent zmaga się z nowotworem, który mógłby zaatakować węzły chłonne,
  • węzły chłonne chorego są bardzo powiększone, ale nie można rozpoznać przyczyny powstania nieprawidłowości.

Ponadto USG węzłów chłonnych wykonuje się, gdy u pacjenta pojawiły się zmiany skórne w okolicy węzłów, a choroba dermatologiczna została wykluczona. Ultrasonografia jest też często przygotowaniem do biopsji, o ile jest ona konieczna.

Zobacz także: USG piersi – jak przebiega, kiedy i jak często należy robić?

Jak lekarz robi USG węzłów chłonnych?


Do USG węzłów chłonnych nie potrzeba żadnego specjalnego przygotowania. Pacjent może je wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Przeprowadza się je w pozycji leżącej. Trwa kilkanaście minut. Każde badanie jest poprzedzone krótkim wywiadem. Specjalista musi bowiem wiedzieć, co dokładnie dokucza pacjentowi i na które węzły powinien zwrócić szczególną uwagę.

Węzły chłonne można badać odrębnie, jeśli takie wskazanie jest u pacjenta na skierowaniu. Istnieje również badanie USG obwodowych węzłów chłonnych, które polega na ocenie wszystkich najbardziej istotnych węzłów, np. pod pachami czy też pachwinowych. Odkrycie nieprawidłowości jest powodem do dalszej diagnostyki. Po badaniu lekarz przygotowuje opis, który jest ważnym dokumentem dla specjalisty kierującego pacjenta na badanie. Wyniki USG węzłów chłonnych są podstawą do podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

 

Jakie choroby może zdiagnozować USG węzłów chłonnych?


Powiększenie węzłów chłonnych nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Może być to po prostu niegroźna oznaka stanu zapalnego, spowodowanego infekcją. Bywa jednak, że zmiany to symptom poważnej choroby, więc nie powinno się lekceważyć żadnej anomalii. Badanie USG może być przydatne podczas podejrzenia patologii, do których m.in. zalicza się:

  • mononukleozę,
  • gruźlicę,
  • chłoniaki,
  • toksoplazmozę,
  • białaczkę oraz inne nowotwory, które mogą tworzyć przerzuty.

WIele schorzeń dotyczących węzłów chłonnych to choroby autoimmunologiczne. Podczas ich rozwoju organizm atakuje własne komórki organizmu. Ciężko z nimi walczyć i jeszcze ciężej je leczyć. Większość chorób z autoagresji powstaje bez uchwytnej przyczyny.

Zobacz także: Jakie mogą być przyczyny bólu zatok? Badania i możliwości łagodzenia dolegliwości

 

USG węzłów chłonnych – możliwość wykonania badania


Badanie USG węzłów chłonnych jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że można wykonać je bezpłatnie. Trzeba jednak się liczyć z koniecznością dostarczenia skierowania oraz z wydłużonym czasem oczekiwania na termin. Badanie można zrobić także odpłatnie. Dokument kierujący chorego nie jest wtedy potrzebny. Ma on również skrócony czas oczekiwania na badanie. W przypadku USG węzłów chłonnych wyniki są zwykle dostępne od ręki.

Brak konieczności czekania może być niezwykle istotny dla pacjenta z punktu widzenia klinicznego. Stwierdzenie nieprawidłowości to szybkie działanie specjalistów w zakresie dalszej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

Umów online na Portalu Pacjenta

Bibliografia
H. Kremer, W. Dobrinski, Diagnostyka ultrasonograficzna, tłum. M. Bartoszkiewicz, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 1996.

Umów się na wizytę

Badanie płatne


Badanie NFZ

22 880 90 80


Badanie
w ramach abonamentu