Jakie mogą być przyczyny bólu po lewej stronie brzucha? Diagnostyka.

Ból brzucha to jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów lekarskich. Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie i umiejscowienie. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu po lewej stronie brzucha.

Za ból z lewej strony brzucha mogą odpowiadać narządy układu pokarmowego – żołądek, jelita, trzustka, a także nerka, śledziona, czy w przypadku kobiet – jajowód i jajnik. Sprawdź, na podstawie jakich badań lekarz ustala przyczynę bólu z lewej strony brzucha.

 

Co może powodować ból z lewej strony brzucha?

 

Ból brzucha z lewej strony może być spowodowany wieloma czynnikami. Za jego powstanie mogą odpowiadać dość prozaiczne przyczyny, jak nieprawidłowy sposób odżywiania, którego konsekwencją są niestrawność i wzdęcia. Jednakże dolegliwości bólowe zlokalizowane po lewej stronie brzucha mogą towarzyszyć rozmaitym schorzeniom.

Ból brzucha w lewym górnym kwadrancie
Mogą powodować m.in.: powiększenie śledziony lub zawał czy uraz tego narządu, zapalenie płuc z zajęciem lewego płata dolnego, choroba dróg moczowych, choroba nerek. Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być objawem choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, ostrego zapalenia trzustki, niedrożności jelita cienkiego, choroby refluksowej, dyspepsji czynnościowej czy zespołu jelita nadwrażliwego.

 

Ból brzucha w lewym dolnym kwadrancie

 

Z kolei za dolegliwości w lewym dolnym kwadrancie mogą odpowiadać m.in.: zaparcia, przepuklina pachwinowa, choroby układu moczowego, zapalenie okrężnicy, skręt jelita, choroba uchyłkowa jelita grubego (uwypuklenia w ścianie jelita), nieswoiste choroby zapalne jelit, spośród których najczęstsza to choroba Leśniowskiego-Crohna.

Kłujący ból brzucha po lewej stronie
Może świadczyć o dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego. Może być to objaw pęknięcia torbieli jajnika lub jego skrętu. Wówczas ból promieniuje w kierunku pleców, dochodzi do wzrostu temperatury ciała, pojawiają się nudności i wymioty. Ból z lewej strony brzucha może towarzyszyć również zapaleniu przydatków, a nawet ciąży ektopowej, zwanej ciążą pozamaciczną.

 

Jak widzisz, wiele jest potencjalnych przyczyn bólu brzucha z lewej strony. Nie lekceważ tej dolegliwości, zarówno gdy ma charakter przewlekły, jak i pojawiła się nagle i jest intensywna. Do specjalisty koniecznie należy zgłosić się również w sytuacji, gdy dolegliwościom bólowym brzucha towarzyszą również inne niepokojące objawy. Bez odpowiednich badań, łagodząc ból brzucha na własną rękę, można zamaskować poważną chorobę. Poznanie przyczyny bólu jest konieczne dla podjęcia skutecznego leczenia.

 

Zobacz także: Tomografia brzucha – informacje dla pacjenta

 

Ból brzucha z lewej strony – jakie badania wykonać?

 

Jeśli niepokoi Cię ból brzucha po lewej stronie, udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty. Specjalista ten, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje Cię do innego lekarza, w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości. Diagnostyka bólu brzucha po lewej stronie rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Lekarz zapyta Cię o umiejscowienie bólu, jego charakter (ostry, przewlekły, nawracający), rodzaj (np. gniotący, kłujący, piekący, rozlany, kolkowy), nasilenie, czas trwania oraz czynniki, które powodują jego natężenie lub przynoszą ulgę. Zada pytania o objawy towarzyszące bólowi brzucha, prowadzony styl życia, przyjmowane leki, historię zdrowia itp.

 

Następnie przejdzie do badania przedmiotowego. Składa się na nie osłuchiwanie, oglądanie, opukiwanie i badanie palpacyjne brzucha. Podczas badania fizykalnego lekarz ocenia również:

 

  • objaw Goldflama (sprawdza bolesność okolicy lędźwiowej przy wstrząśnieniu – dodatni wskazuje na choroby nerek)
  • objaw Chełmońskiego (sprawdzanie bolesności podczas uderzenia w okolicę łuku żebrowego prawego – dodatni wskazuje na choroby pęcherzyka żółciowego lub wątroby),
  • objaw Rovsinga (ucisk w lewym dolnym kwadrancie brzucha powoduje ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha – dodatni wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego)
  • objawy otrzewnowe (m.in. objaw Blumberga – ból podczas odrywania ręki badającego od powłok brzucha chorego wskazuje na podrażnienie otrzewnej)

 

Specjalista skieruje Cię też na podstawowe badania laboratoryjne (OB, CRP, morfologię krwi), które uzupełni innymi testami diagnostycznymi w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

 

Badania obrazowe

 

Cenne informacje w ustaleniu przyczyny bólu brzucha po lewej stronie zapewniają badania obrazowe. Tak zwanym złotym standardem jest ultrasonografia. Badanie to pozwala na ocenę narządów i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie. USG może być przeprowadzane bez niemal żadnych ograniczeń. Jeśli na podstawie tego badania nie można ustalić podłoża dolegliwości, lekarz może zaproponować radiogram przeglądowy jamy brzusznej w pozycji stojącej i leżącej na plecach, badania endoskopowe, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Wykonanie tych badań jest uzasadnione również nieprawidłowościami stwierdzonymi w innych badaniach.

 

Bibliografia
U. Grata-Borkowska, D. Pokorna-Kałwak, A. Mastalerz-Migas, Bóle brzucha u dzieci – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ, „Lekarz POZ” 2016, nr 2, s. 151–155.
M. Putowski, M. Podgórniak, M. Piróg i wsp., Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 7, s. 359–366.

Umów się na wizytę

Badanie płatne


Badanie NFZ

22 880 90 80


Badanie
w ramach abonamentu