Guzek w piersi – czy to rak? Jakie są inne możliwe przyczyny powstania guzka w piersi?

Guzki w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór złośliwy. Niemniej jednak każda zmiana wykryta w piersi podczas samobadania powinna być skonsultowana z lekarzem. Specjalista na podstawie badań określi charakter zmiany i sposób postępowania terapeutycznego.

Guzek w piersi może być dla kobiety dużym źródłem niepokoju. Rak piersi jest bowiem jednym z częściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Jednak w obrębie piersi rozwinąć się mogą również rozmaite zmiany łagodne, w tym m.in.: tłuszczak, włókniak, torbiel, gruczolakowłókniak. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

 

 

Guzek w piersi – tłuszczak, włókniak, gruczolakowłókniak

 

Guzek w piersi oznaczać może łagodne zmiany nowotworowe. Jedną z nich jest tłuszczak. To niezłośliwy nowotwór wywodzący się z tkanki łącznej. Zmiana ta występuje pojedynczo lub w skupiskach. Takie guzy w piersi rozrastają się powoli. Osiągają różną wielkość. Za ich powstanie odpowiadać mogą predyspozycje genetyczne i stany zapalne, które doprowadziły do aktywności układu immunologicznego, a ten do rozrostu adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Częściej tłuszczaki obserwuje się u kobiet o nadmiernej masie ciała. Ich wielkość może również ulegać niewielkim zmianom w zależności od masy ciała. Zmianę można usunąć chirurgicznie.

Nierzadko w obrębie piersi rozwijają się włókniaki. Ryzyko zezłośliwienia tej zmiany jest szacowane na 1–2% przypadków.Włókniaki sązmianą włóknisto-torbielowatą. Do ich rozwoju predysponuje aktywność estrogenów, czyli głównych hormonów płciowych u kobiet. Ich powstawaniu mogą sprzyjać ciąża i terapia hormonalna. Najczęściej obserwuje się je u kobiet w wieku 35–55 lat. Usuwanie włókniaka w piersiach nie jest zalecane. Wyjątek stanowią guzy szybko rozrastające się, duże i powodujące dolegliwości bólowe. Kształt i wielkość takiego guza w piersi może ulegać zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego.

Gruczolakowłókniak to łagodna zmiana nowotworowa, która występuje najczęściej w grupie młodych kobiet i dziewcząt w okresie dojrzewania. Zazwyczaj występuje pojedynczo. Może osiągnąć nawet kilka centymetrów średnicy, a jego wielkość może zmieniać się w wyniku działania hormonów lub podczas laktacji. Ten rodzaj guzka w piersi charakteryzuje się wyraźnym odgraniczeniem od sąsiadujących tkanek, umiejscowieniem w górnych kwadrantach sutka i spoistą konsystencją. Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna powstania gruczolakowłókniaka. Wskazania do usunięcia gruczolakowłókniaka stanowią m.in. asymetria piersi, ból, powiększanie się, średnica wyjściowa ponad 4 cm, podejrzenie zezłośliwienia.

 

Zobacz także: Guz pod pachą – co go może powodować? Jak zapobiegać jego rozwojowi?

 

Torbiel i mastopatia jako przyczyny guza w piersi

 

Duży guz w piersi może oznaczać torbiel. Najczęściej obserwuje się je u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Jeśli osiągną spore rozmiary, mogą powodować ucisk i być źródłem bólu. Małe bezobjawowe torbiele najczęściej pozostawia się bez leczenia – mogą ulegać samoistnemu zanikowi. Te guzy w piersiach mogąwystępować pojedynczo lub być rozsiane, wypełnione płynem lub galaretowatą treścią. Za ich powstanie odpowiadać mogą urazy, infekcje, zaburzenia hormonalne, a także wady wrodzone.

Kolejną możliwą przyczyną wyczuwalnego „guza” w piersi jest mastopatia. Inaczej określa się ją chorobą włóknisto-torbielowatą sutka. Charakteryzuje się ona występowaniem w piersi licznych łagodnych zmian, które rozwijają się na skutek zwyrodnienia tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Na mastopatię składają się zatem: włóknienie, rozszerzenie przewodów wyprowadzających, proliferacja (rozrost) nabłonka, zwiększenie liczby gruczołów oraz torbiele. Przyczyny mastopatii nie zostały do końca określone. Uważa się, że za rozwój tej choroby odpowiadać mogą zaburzenia hormonalne – za niski poziom progesteronu względem estrogenów. Nierzadkie są przypadki mastopatii u kobiet z cukrzycą. Poza obecnością guzków w piersi w przebiegu tej choroby pojawić się mogąobrzmienie, uczucie pełności czy też „ciężkich piersi”. W leczeniu mastopatii stosuje się zazwyczaj hormonoterapię.

 

Zobacz także: Rak szyjki macicy – rozpoznanie, objawy i sposoby leczenia

 

Rak piersi

 

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy kobiet. Zmiana wywodzi się z nabłonka przewodów mlekowych w obrębie gruczołu sutkowego. Wiele kobiet, które wyczuło zgrubienie, zadaje sobie pytanie, czy guz obecny w ich piersiach to rak. Wśródobjawówtowarzyszącychrakowipiersiwymieniasięprzedewszystkim:

  • obrzęk i ból piersi, sięgający nawet do przedniej części ramienia,
  • krwawienie, wyciek innej wydzieliny z sutka,
  • strupki, zaczerwienienia, łuszczenie, owrzodzenie brodawki sutkowej,
  • zmiany w kolorze, kształcie, wielkości, strukturze gruczołu piersiowego,
  • uwidocznione naczynia żylne na skórze piersi,
  • skóra piersi przypominająca wyglądem skórkę pomarańczy,
  • powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,
  • zaciągnięcia, dołki, owrzodzenia na skórze piersi lub dotyczące brodawki
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych lub nadobojczykowych

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi to m.in.:

  • czynniki genetyczne – obciążony wywiad rodzinny, mutacje genów BRCA1 i 2,
  • zwiększonestężenieestrogenów,
  • hormonalna terapia zastępcza oparta na estrogenach,
  • obecność innych, niezłośliwych chorób piersi,
  • czynniki obecne w środowisku i pożywieniu, np. nadmierne spożycie alkoholu, promieniowanie jonizujące – radioterapia na obszar klatki piersiowej,
  • ryzyko zachorowania wzrasta również z wiekiem

Leczenie raka piersi opiera się przede wszystkim na zabiegu chirurgicznym. W razie konieczności uzupełniane jest o radio- czy chemioterapię.

Zobacz także: Rak szyjki macicy – rozpoznanie, objawy i sposoby leczenia

 

Guzek w piersi – badania

 

Do wykrywania guzków w piersi służą takie badania, jak:

  • Samobadanie piersi – powinny je przeprowadzać kobiety po ukończeniu 20 lat, co miesiąc, najlepiej w 8–10 dniu cyklu miesiączkowego.
  • Badanie piersi na wizycie u ginekologa – lekarz ogląda i wykonuje badanie palpacyjne piersi oraz okolicy pod pachą. U młodych kobiet, bez jakichkolwiek objawów, takie badanie powinno być wykonywane co 3 lata, a po 40 r.ż. co rok.
  • USG – jest podstawowym badaniem służącym do weryfikacji wyczuwalnych palpacyjnie zmian w obrębie gruczołu piersiowego.
  • Mammografia – skierowana do pań powyżej 50 lat. Może zostać przeprowadzana u młodszych kobiet z wysokim ryzykiem choroby nowotworowej na podstawie indywidualnej rozmowy z lekarzem. Mammografię można wykonać metodą klasyczną (jako podstawowa metoda) lub metodą rezonansu magnetyczny (mammografia-MR – jako metoda weryfikacyjna)

Umów online na Portalu Pacjenta

Bibliografia
J. Jassem, M. Krzakowski, B. Bobek-Billewicziwsp., Breast cancer, „Oncology in Clinical Practice” 2020, t. 16, nr 5, s. 207–260.
C. Northrup, Ciało kobiety, mądrość kobiety, Wydawnictwo Co Ja Na To?, Warszawa 2016.
B. Spławski, Rak piersi – objawy i profilaktyka, „Onkologia po Dyplomie” 2017, nr 5. Online: https://podyplomie.pl/onkologia/28777,rak-piersi-objawy-i-profilaktyka [dostęp: 17.05.2022].

Umów się na wizytę

Badanie płatne


Badanie NFZ

22 880 90 80


Badanie
w ramach abonamentu