Ból głowy od kręgosłupa – leczenie i zalecane badania

Ból głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest ból głowy pochodzący od kręgosłupa. W tym artykule dowiesz się, co powoduje tego rodzaju dolegliwość, jakie objawy mogą jej towarzyszyć i jak można ją skutecznie leczyć.

Ból głowy od kręgosłupa – przyczyny i mechanizm powstawania


Ból głowy pochodzący od kręgosłupa ma różne potencjalne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wraz z wiekiem kręgosłup może ulegać naturalnemu zużyciu i degeneracji, co prowadzi nie tylko do bólu kręgosłupa, lecz także do bólu głowy. Innymi przyczynami mogą być uwypuklenia krążka międzykręgowego, urazy, wady, stany zapalne, wzmożone napięcie mięśni czy nieprawidłowe ustawienie kręgów szyjnych.

 

Ból głowy od kręgosłupa powstaje w wyniku ucisku na korzenie nerwów przebiegających w odcinku szyjnym. Ten odcinek jest odpowiedzialny za unerwienie znacznej części głowy, dlatego problemy w tej okolicy mogą prowadzić do bólu promieniującego aż do niej.

 

Zobacz także: Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – czy możliwe jest wykonanie badania?

 

Jaki charakter ma ból głowy od kręgosłupa?


Ból głowy od kręgosłupa umiejscowiony jest najczęściej w tylnej części głowy, choć może również promieniować do karku, czoła, skroni, ramion i barków. Pacjenci opisują go jako tępy, głęboki lub kłujący o średniej intensywności. Bólowi głowy pochodzącemu od kręgosłupa towarzyszy szereg objawów, które mogą pomóc w rozpoznaniu tej przypadłości. Do najczęstszych z nich należą:

●      uczucie ciężkości głowy, szyi i ramion;

●      drętwienie kończyn górnych;

●      mrowienie w rękach;

●      sztywność karku;

●      napięcie mięśni karku;

●      ograniczenie ruchów szyi, problemy z odwracaniem głowy i spojrzeniem za siebie;

●      zaburzenia wzrokowe;

●      szumy uszne;

●      nudności i wymioty;

●      uczucie nieustannego ucisku głowy.

Warto zauważyć, że objawy bólu głowy od kręgosłupa mogą być podobne do tych, które występują przy migrenie. Jednak w przeciwieństwie do niej ból głowy od kręgosłupa jest spowodowany uciskiem na korzenie nerwów w odcinku szyjnym.

 

Jak wygląda diagnostyka bólu głowy od kręgosłupa?


Jeśli doświadczasz bólu głowy, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i ustali podłoże dolegliwości. Diagnoza bólu głowy od kręgosłupa może obejmować różne badania, takie jak:

●      szczegółowy wywiad medyczny;

●      badanie przedmiotowe, w tym badanie neurologiczne;

●      badanie krwi – wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych może pomóc w wykluczeniu innych przyczyn bólu głowy;

●      badania obrazowe – rezonans magnetyczny kręgosłupa, tomografia komputerowa z kontrastem oraz RTG mogą pomóc w identyfikacji ewentualnych zmian w kręgosłupie.

 

Dowiedz się więcej na temat rezonansu magnetycznego głowy.

 

Metody leczenia bólu głowy od kręgosłupa


W zależności od przyczyny bólu głowy i indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz może zalecić różne metody leczenia, takie jak:

  1. Leki przeciwbólowe – stosowanie ich może pomóc w złagodzeniu bólu głowy.
  2. Leki przeciwzapalne – mogą przynieść ulgę w przypadku bólu głowy spowodowanego stanem zapalnym.
  3. Terapia manualna – specjalista od terapii manualnej może wykonywać różne techniki, takie jak masaż, manualna terapia tkanek miękkich, terapia powięziowa, opracowywanie punktów spustowych, poizometryczna relaksacja mięśni czy ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomagają w złagodzeniu bólu głowy, wzmocnieniu mięśni szyi i poprawie postawy ciała.
  4. Rehabilitacja – magnetoterapia, ciepłolecznictwo, sonoterapia, elektroterapia.
  5. Terapia zachowawcza – w niektórych przypadkach zmiana stylu życia (np. unikanie czynników wywołujących ból głowy) może się okazać wystarczająca do złagodzenia dolegliwości.
  6. Zabiegi chirurgiczne – w ciężkich przypadkach, gdy inne metody leczenia okażą się nieskuteczne, lekarz może zaproponować operację kręgosłupa, która likwiduje przyczynę bólu głowy.

 


Ważne, aby skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, ponieważ tylko on będzie w stanie ocenić przyczynę bólu głowy i dostosować odpowiednie metody leczenia.

 

Zobacz także: Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

 

Bibliografia

  1. K. Kożuch, P. Kozłowski, M. Kozłowska i wsp., Współwystępowania bólu głowy i kręgosłupa oraz objawom im towarzyszącym – badanie pilotażowe, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 9, s. 433–441.
  2. A. Stępień, Bóle głowy. Patofizjologia. Diagnostyka. Leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.
  3. A. Stępień, Kręgopochodny ból głowy, https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/223,kregopochodny-bol-glowy [dostęp: 12.03.2024].
  4. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
     

 

Umów się na wizytę

Badanie płatne


Badanie NFZ

22 880 90 80


Badanie
w ramach abonamentu