Infolinia: 22 880 90 80

Mammografia

Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce raka piersi i pozwala na wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Jeszcze zanim jego objawy staną się zauważone przez lekarza lub samą kobietę.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań wzrasta po 50 roku życia. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 – 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25–30%. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10 % przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej w BRCA.

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany

Panie w przedziale wiekowym 35-49 lat oraz powyżej 69 roku życia mogą wykonać mammografię profilaktyczną lub ze wskazań medycznych na podstawie skierowania od lekarza.

 

Badanie mammograficzne jest badaniem RTG piersi. Istnieją dwa podstawowe typy badań mammograficznych:

  • mammografia analogowa - jest to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem promieni rentgenowskich. Po wykonaniu badania wywołuje się zdjęcie, które następnie opisywane jest przez radiologa;
  • mammografia cyfrowa - nowoczesna metoda obrazowania zmian w piersi. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu oraz idealny kontrast. Pozwala to na uzyskanie obrazów o znaczenie wyższej wartości diagnostycznej (łatwiejsze wykrywanie mikrozwapnień) niż w przypadku mammografów analogowych.

Dodatkowo mammografia cyfrowa pozwala na komputerową obróbkę obrazu, możliwość przesyłania i archiwizowania obrazów mammograficznych w komputerach. Jednak mimo znacznej przewagi technicznej, nie stwierdzono jednoznacznej wyższości mammografii cyfrowej nad analogową w wykrywaniu raka piersi. 

LUX MED Diagnostyka: Mammografia piersi

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!